Föreningens kommunikationsplan 2023

Hej medlemmar!

Inför år 2023 har vi i styrelsen valt att ha en plan i stället för ett årsprogram.

Orsakerna är följande:

  • Vi planerar att ha många aktiviteter i ”våra” skogar (som vi förvaltar åt riksföreningen, se Hitta till ”våra” skogar) men vi kan inte spika aktiviteterna förrän en bit in på det nya året – kanske inte ens före årsmötet (i så fall presenteras planen åtminstone mer i detalj på årsmötet).
  • Ökad spontanitet – vi kommer att ha kortare framförhållning till vissa aktiviteter.

En del av planen är att vi har en kommunikationsplan, eftersom den ökade spontaniteten medför behov av mer kommunikation. Här är kommunikationsplanen:

Alla aktiviteter publiceras i hemsidans aktivitetskalender. Konsekvensen av att ha kortare framförhållning till vissa aktiviteter, är att det blir fler mejlutskick. Dessutom annonseras de flesta aktiviteterna under Föreningsnytt i Mariestads-Tidningen.

Vi fortsätter på samma sätt som år 2022 att ha preliminära datum för utomhusaktiviteter. Kolla hemsidan på aktivitetsdagens morgon, eftersom ändring kan ske kvällen innan.

Hälsningar från styrelsen

 

Kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.